Emojilerin gerçek anlamı nedir?


Bilim insanları, psikologların çağrısına kulak verdiler ve akıllı telefonlarda kullandığımız sembolik ifadeler olan emolojileri analiz ettiler.

Trends in Cognitive Sciences Dergisinde yayınlanan bir makaleye göre, interneti kullanan insanların yüzde 90 ‘ından fazlası emoji kullanıyor. İnsanlar, yüz yüze iletişimde duygularını ifade etmek için bedenleri ve sözcükleri kullanıyorlar. Peki, gerçek hayatta da internettekine benzer emoloji kullanıyor olabilirler mi? Uzmanlar bu sorunun cevabını bulduklarını düşünüyorlar.

Çevrimiçi iletişimde, duygusal ifadelerin etkisini arttırmanın bir yolu olarak jestlerin yerine genelde emojiler kullanılıyor. Bu yüzden bilim insanları, çevrimiçi görüşmeler ile yüz yüze görüşmelerin paralel biçimleri arasındaki benzerliklere odaklandılar. Çevrimiçinde kullanılan emojilerin insanların duygularını gerçekten temsil edip etmediğini ya da iletilmek istenen duygunun dışında başka duyguları da temsil edip etmediğini araştırdılar.

İngiltere’deki Edge Hill Üniversitesinde, Psikolog Linda Kaye yönetiminde yapılan araştırmanın sonuçları kısaca şöyle:

İnsanlar, birbirleriyle iletişim için iki tür davranış kullanıyor: Konuşma ve metin içeren sözlü davranışlar ya da yüz ifadelerini içeren sözsüz davranışlar. Emojiler, insanların yüz yüze etkileşimi sırasında sergiledikleri nüanslardan yoksun kalan yazılı mesajlarda, anlamı tamamlayıcı bir işlev görüyor. Yazılı mesajlarda sembol kullanımına ilk kez 1980’lerde, tartışma forumlarında, bir mesajın şaka olduğunu ifade etmek için kullanılmıştı.

Emojiler yeni bir beden dili mi?

Yüz yüze iletişimdeki duyguları tam ifade etmek için kullanılan jest ve mimiklerin yerine, yazılı metinlerde çoğunlukla emojiler kullanılır. Linda Kaye, özellikle “nasıl ve niçin” sorularına verdikleri cevaplar ve kullanma biçimindeki tuhaflıklardan ötürü, emojiler ile jestlerin benzerlik gösterdiğini belirtiyor.

Spontane eğilimli olan çevrimiçi iletişimlerde, duyguları yüz yüze ifade eder olduğundan “daha çok düşünülmüş ve bilinçli olarak kontrol edilebilir” olduğunu söyleyen araştırmacılar, emojilerin kişinin duygularını, yüz ifadesini veya beden dilini, sadece iletişim kurmaktan farklı kılan “özgün temelleri” bulunduğunu belirtiyorlar.

Buna ek olarak önceki araştırmacılar, insanların emojileri nasıl kullandıklarına dair bilgide, onların kişiliklerine dair bilgilerin de içerilebileceğini önermişlerdi. Kaye ‘a göre, kişisel ilgilere bakıldığında, mesela kabul edilebilirlik ve başkalarına uygun olup olmama oranı, emoji kullanılıp kullanılmadığına bağlı olabilir. İlk araştırmalar gösteriyor ki, örneğin, “mutlu” emojileri kullanan insanların kabul edilebilirliği ve açık olma olasılığı daha yüksektir.

Sonuç olarak insanların duygularını nasıl ifade ettiğini anlamaya çalışırken yüz yüze etkileşim sırasında duygusal iletişimin sınırlandığını da fark eden araştırmacılar, insanların nasıl ve niçin emojileri kullandıklarının derinden araştırılmasının, kamuya kısmen açık olan veri havuzlarına başvurulduğunda zor olmayabileceğini de kaydediyorlar.

Abdulkadir Büyükbingöl

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir