Diyarbakır: Diyarbakır’da Verimliliği Artırma Projesi

Diyarbakır’da düzenlenen Verimliliği Artırma Projesi Sonuç Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında konuşan Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Abdullah Güven, hedeflerinin özürlülerin toplumun her katmanına tam katılımını sağlamak olduğunu söyledi.

Diyarbakır’da düzenlenen Verimliliği Artırma Projesi Sonuç Değerlendirme Toplantısı’nın açılışında konuşan Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Abdullah Güven, hedeflerinin özürlülerin toplumun her katmanına tam katılımını sağlamak olduğunu söyledi.

Diyarbakır Ticaret Borsası Konferans Salonu’nda Milli Prodüktivite Merkezi (MPM) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile yapılan Verimliliği Artırma Projesi Sonuç Değerlendirme Toplantısı yapıldı. Toplantının açılışında konuşan Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkan Yardımcısı Abdullah Güven, özürlülerin derdini paylaşmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirtti. Herkesin özürlüler konusunda çok duyarlı ve dikkatli olması gerektiğini ifade eden Güven, ”Hedefimiz özürlülerin toplumun her katmanına tam katılımın sağlamaktır. Özürlüleri eğitim sürecinden geçirerek, beceri kurslarına tabi tutarak, yapabilecekleri işlere yönlendirilmesi için çalışmalar yapacağız. 5378 sayılı özürlüler yasasını hayata geçirerek özürlüler mevzuatını derledik ancak mevzuat yeterli değil. Uygulanması için hep beraber hareket etmek gerekir. Özürlülük bir mahkumiyet değil. Özürlüleri iş analizi yaparak iş gücüne kazandırmamız gerekir. Başka ülkeler zihinsel özürlüleri bile istihdam ederken, biz yüzde 61 olan özürlülerimizi istihdam etmekte zorlanıyoruz. Oysa Almanya’da zihinsel özürlülerin paketleme fabrikasında istihdam edilerek yüzde 50 verimliliği artırdığı görülmektedir” dedi.

MPM Genel Sekreteri Kerim Ünal ise, Diyarbakır’daki imalatçı küçük ve orta boy işletmeler ile kamu ve özel kesim kuruluşlarına verimliliği artırmaya yönelik olarak yürüttüğü araştırma, danışmanlık, eğitim ve tanıtım hizmetlerini kapsayan Verimliliği Artırma Projesi’nin sonuçlandırıldığını söyledi. MPM’nin proje kapsamında teknik çalışmalara ilave olarak değişik toplum kesimlerine, meslek gruplarına yönelik eğitim ve bilinçlendirme toplantıları ve konferanslar düzenlediklerini ifade eden Ünal, şunları söyledi:

”Kurumumuzun isim değişikliğini de içerisine alan kanun değişikliği şu anda Başbakanlık’ta. Bunun en kısa zamanda Meclisten geçeceğini ümit ediyoruz. kurumumuzun adını Türkiye Verimlilik Merkezi olarak değiştirince adımızda yaptıklarımız da daha iyi anlaşılacaktır. Biz yeni ismimizi şimdiden kullanmaya başladık bile. Ayrıca İş-Kur ve MPM işbirliği ile engellilerin istihdamına yönelik beceri eğitimleri çerçevesinde düzenlenen kurslara katılan 30 arkadaşımıza da sertifikalarını vereceğiz. Hepimiz birer özürlü adayıyız. Engelli olmak farklı konumda olmayı gerektirmiyor. Engelli vatandaşlarımızı meslek sahibi yapmak ve istihdam sağlamakla onların iş, aş ve yaşam felsefesini değiştirecektir. Onun için engellilerin istihdamı konusunda herkesin yardımcı olmasını istiyoruz.”

Konuşmaların ardından beceri kurslarına katılan engelli vatandaşlara sertifikaları verilirken, MPM yapmış olduğu çalışmalara katılan TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Diyarbakır Ticaret Borsamızın Başkanı Fahrettin Akyıl’a teşekkür Plaketi verildi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Haberler

Related Posts

Türk Şef Ebru Baybara Demir, Dünyanın Basque Culinary World Prize 2023 Ödülünü Aldı

Türk Şef Ebru Baybara Demir, Dünyanın Basque Culinary World Prize 2023 Ödülünü AldıFelsefe – 18.11.2023

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da açıklamalarda bulundu

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Batman’da açıklamalarda bulunduFelsefe – 18.11.2023

Şi Cinping, Asya-Pasifik Ülkelerine Açık Kalkınma Anlayışını Vurguladı

Şi Cinping, Asya-Pasifik Ülkelerine Açık Kalkınma Anlayışını VurguladıFelsefe – 18.11.2023

Zaferin Rengi… FENERBAHÇE BAŞKANI ALİ Y. KOÇ SETİ ZİYARET ETTİ

Zaferin Rengi… FENERBAHÇE BAŞKANI ALİ Y. KOÇ SETİ ZİYARET ETTİFelsefe – 18.11.2023

NDesign, Yatırımlarıyla Büyümeye Devam Ediyor

NDesign, Yatırımlarıyla Büyümeye Devam EdiyorFelsefe – 18.11.2023

Bakanlar Şimşek ve Uraloğlu, Batman’da Konferans Salonu’nun açılışına katıldı

Bakanlar Şimşek ve Uraloğlu, Batman’da Konferans Salonu’nun açılışına katıldıFelsefe – 18.11.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir