Aşırı internet kullanımı akıl hastalıklarına yol açabilir


Yeni bir alan araştırmasında, aşırı internet kullanan, internet bağımlılığı bulunan kişilerin zihinsel sağlık sorunları yaşayabileceği bulundu.

Kanada McMaster Üniversitesindeki araştırmacılar, üniversite öğrencileri arasında internet kullanımını analiz etmek için iki farklı ölçek kullandılar. Bunlardan ilki, akıllı telefon kullanımının yaygın olmadığı 1998 yılında geliştirilmiş olan İnternet Bağımlılığı Testi (IBT), diğeri ise günümüz internet kullanım modellerine dayalı yeni bir ölçek idi.

Araştırma takım lideri Michael Van Ameringen’a göre, “internet kullanımı sosyal medya aracılığıyla çevrimiçi iş süreçlerini ve medya akışını son 18 yılda radikal biçimde değiştirdi. Biz, IBT anketinin, modern internet kullanımındaki problemleri gösteremeyeceğinden veya aşırı internet bağımlılarını normal kullanıcılara göre, yanlış bir şekilde, olumlu göstereceğinden endişe ediyorduk” diyor.

Araştırmacılar, 254 öğrencinin internet kullanımını inceledi ve sonuçları, genel zihinsel sağlığı ile ilişkilendirdiler. IBT’deki sonuçlara göre, 33 öğrenci internet bağımlılığı yaşarken yeni geliştirilen ölçekte bu sayı 107’ye yükseldi.

Zihin sağlığı testleri

Bilim insanları, internet kullanmanın zihin sağlığını nasıl etkilediğini incelemek için önceden hazırlanmış testleri kendilerine de uyguladılar. Testler; depresyon, anksiyete, dürtüsellik, dikkatsizlik, yürütme işlevleri ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) gibi hastalıklara odaklanıyordu. Araştırmacılar, her iki ölçekte de internet bağımlılığı pozitif olan öğrencilerin gündelik işlerde daha fazla sıkıntı yaşadıklarını buldular.

Van Ameringen’in bildirdiğine göre, “internet bağımlılığı olan bireylerde depresyon ve anksiyete belirtileri, planlama ve zaman yönetimi sorunları, dikkat dürtüsellik düzeyleri ve DEHB belirtileri daha yüksek oranda çıkıyor.”

Van Ameringen’a göre söz konusu çalışma, yaygın internet bağımlılığının fazlasıyla küçümsenebildiğini de göstermektedir. Fakat zihinsel sağlık sorunlarının internet bağımlılığının bir sonucu olup olmadığını tam olarak açığa kavuşturmamaktadır.

İnternet bağımlığı daha iyi araştırılmalı

Van Ameringen’e göre, “İnternet bağımlılığı, pratik tıbbi etkilere sahip olabilir. Bağımlılık için birini tedavi etmeye çalışıyorsanız ve bu tedavi aslında kaygı verici ya da bunaltıcıysa, yanlış yoldan aşağıya doğru gidiyor olabilirsiniz. İnternet bağımlılığını daha fazla anlamamız gerekir. Bu nedenle daha büyük, daha geniş, daha çeşitli bir nüfustan çıkarılan bir örneğe ihtiyacımız var.”

Araştırmayla ilgili bulgular, Viyana’daki 29. Avrupa Nöropsikofarmakoloji Koleji (ECNP) konferansında sunulmuştu.

 

NDTV

Çeviri: Mert Küçükvardar

Kaynak: http://www.ndtv.com/20.09.2016.

Related Posts

Müzisyen Niko Necdet’e komşu dehşeti! Önce pompalı tüfekle ateş açtı sonra baltayla evine saldırdı

İzmir’in Foça ilçesinde yaşanan komşu kavgasında Arif Serdar K., müzisyen Niko Necdet Keresteci’ye pompalı tüfekle ateş açtıktan sonra balta ile evine saldırdı. Olaylar güvenlik kamerasına da yansıdı….

Sen Türkülerini Söyle kazanan isim belli oldu!

Sen Türkülerini Söyle yarışması 10. bölümüyle süper final yaptı. TRT 1 ekranlarında izleyici ile buluşan şarkı yarışmasında büyük finalin ardından kazanan isim netleşti. Peki, Sen Türkülerini Söyle…

Amerika Açık tek kadınlarda şampiyon Coco Gauff

Tenis sezonunun son Grand Slam turnuvası olan Amerika Açık tek kadınlar finalinde ABD’li Coco Gauff, Belaruslu Aryna Sabalenka’yı 2-1 yenerek şampiyon oldu. 2023 Amerika Açık tek kadınlar…

Kardeşlerim Doruk öldü mü? Kardeşlerim dizisinden Onur Seyit Yaran ayrıldı mı?

Kardeşlerim Dizisi 4. Sezonunda Doruk’un Sonu ve Onur Seyit Yaran’ın Ayrılışı Kardeşlerim dizisi, 9 Eylül tarihinde 4. sezonuyla ekranlara geri döndü. Yeni sezonun başlamasıyla birlikte, Doruk karakterinin…

Sevilla, Fenerbahçe maçına hazır

UEFA Avrupa Ligi Son 16 Turu ilk maçında Fenerbahçe’yi konuk edecek Sevilla, hazırlıklarını tamamladı. Teknik direktör Jorge Sampaoli yönetiminde tesislerdeki idmanın ilk 15 dakikası basın mensuplarına açık…

Akşener’in masayı dağıtmasının ardından Kaftancıoğlu’ndan, “Umutsuz olmayın” paylaşımı: Gidecekler

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in, 6’lı Masa’da 5 liderin Kılıçdaroğlu’nun adaylığını desteklediğini, buna karşı çıktıklarını söylemesinin ardından CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’ndan dikkat çeken bir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir