Ankara: Sezer, Lüksemburg’daki Toplantıyı Değerlendirdi

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, önceki gün Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katıldığı Lüksemburg’taki AB Hükümetlerarası Konferansı’nda “Bilim ve Araştırma” başlığının açılması ve şartlı olarak kapatılması sürecinde yaşananların, AK Parti iktidarının Türkiye’yi AB ve Kıbrıs konusunda nasıl bir kıskaca soktuğunu ortaya koyduğunu savundu.

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, önceki gün Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül’ün katıldığı Lüksemburg’taki AB Hükümetlerarası Konferansı’nda “Bilim ve Araştırma” başlığının açılması ve şartlı olarak kapatılması sürecinde yaşananların, AK Parti iktidarının Türkiye’yi AB ve Kıbrıs konusunda nasıl bir kıskaca soktuğunu ortaya koyduğunu savundu.

Yazılı bir açıklama yapan Sezer, AK Parti iktidarının ağırlaşan sorunlar karşısında büyük bir şaşkınlığa düşmüş göründüğünü belirterek, “AB Hükümetlerarası Konferansı’nda ‘Bilim ve Araştırma’ başlığının açılması ve şartlı olarak kapatılması sürecinde yaşananlar, AK Parti iktidarının Türkiye’yi AB ve Kıbrıs konusunda nasıl bir kıskaca soktuğunu ortaya koymaktadır” dedi. AB’de karşılaşılan durumun şaşırtıcı olmadığını ve bunun Ak Parti’nin “teslimiyetçi politikalarının sonucu” olduğunu öne süren Sezer, “Kıbrıs konusunda ‘Daima bir adım önde olacağız’, ‘Çözümsüzlük çözüm değil’ söylemleriyle yola çıkılırken, Kıbrıs Türkleri’nin haklarına, Türkiye’nin Kıbrıs’la ilgili çıkarlarına zarar verecek ve daha bir dizi kabul edilmez dayatmalarla dolu 17 Aralık 2004 Zirve kararlarına, Müzakere Çerçeve Belgesi’ne boyun eğilirken, Gümrük Birliği Ek Protokolü imzalanırken bu noktaya varılacağı belliydi. O süreçte AK Parti yapılan tüm uyarılara kulak tıkamış, AB yolunda ilerliyormuş gibi görünmeyi çıkar yol sanmıştır” şeklinde konuştu.

AB’ye kırgınlık, kızgınlık ve hiddet gösterilerinin, teslimiyetçi politikaları gizleme ve günü kurtarma girişimleri olmaktan öte bir değeri olmadığını ifade eden Sezer, ekonominin içinde bulunduğu açmazların, dünyadaki dalgalanmaların etkilerinin Türkiye’de şiddetli depreme dönüşmesine yol açtığını belirtti. Sezer, “Deprem sonucu, sıcak para ve ithalatla beslenen sanal büyümeyle kredi kartlarının ve tüketici kredilerinin oluşturduğu tüketim furyasıyla parlatılmış ekonominin cilası dökülüyor. Gerçek, tüm çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. Kısacası, manzara AK Parti’nin tıkandığının resmidir. Milletimiz, ilk fırsatta şaşkınlık içindeki AK Parti’yi iş başından uzaklaştırıp, sorunlarına gerçekçi ve onurlu çözümler getirebilecek siyasi felsefeye, deneyime ve kararlılığa sahip kadroları görevlendirecektir” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Politika

Haberler

Related Posts

Samsunspor Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu: Antalyaspor maçını kazanabiliriz

Samsunspor Teknik Direktörü Hüseyin Eroğlu: Antalyaspor maçını kazanabilirizFelsefe – 19.09.2023

Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı?

Daha Adil Bir Dünya Mümkün yazarı kim? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabını kim yazdı?Felsefe – 18.09.2023

Daha Adil Bir Dünya Mümkün konusu nedir? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabı özeti!

Daha Adil Bir Dünya Mümkün konusu nedir? Daha Adil Bir Dünya Mümkün kitabı özeti!Felsefe – 18.09.2023

Ahilik kutlamalarında Bakan Yardımcısı Gürcan’dan fahiş fiyat uyarısı

Ahilik kutlamalarında Bakan Yardımcısı Gürcan’dan fahiş fiyat uyarısıFelsefe – 18.09.2023

Tepebaşı’nda Toprağın Öyküsü 16. Kez Yazıldı

Tepebaşı’nda Toprağın Öyküsü 16. Kez YazıldıFelsefe – 18.09.2023

Özgür Özel: “Mücadelemiz, Aydınlanma Ateşini Söndürüp Türkiye’yi Karanlığa Boğmaya Çalışanlara Karşı Bir Mücadeledir”

Özgür Özel: “Mücadelemiz, Aydınlanma Ateşini Söndürüp Türkiye’yi Karanlığa Boğmaya Çalışanlara Karşı Bir Mücadeledir”Felsefe – 18.09.2023

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir